7.3 C
Londra

Anglia s-a calificat în finala Campionatului European

După ce a învins cu scorul de 4-0 reprezentativa Suediei, într-o partidă disputată marţi seară la Sheffield, selecţionata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal feminin, ediţia 2022.

Beth Mead, cea mai bună marcatoare a competiţiei, a deschis scorul în prima repriză (34), gazdele majorându-şi apoi avantajul imediat după pauză, prin Lucie Bronze (48).

Englezoaicele au mai punctat de două ori pe parcursul reprizei secunde, prin Alessia Russo (68) şi Fran Kirby (76).

Anglia va înfrunta în finala UEFA Women’s EURO 2022, programată duminică pe stadionul Wembley, câştigătoarea meciului dintre Germania şi Franţa, care va avea loc miercuri, tot la Milton Keynes, localitate aflată la circa 80 km nord-vest de Londra.

Echipele

În meciul de marţi, la care au asistat 28.624 de spectatori, au evoluat echipele:

Anglia: Earps – Bronze, Bright, Williamson (căpitan), Daly (Greenwood, 87) – Mead (Kelly, 86), Stanway (Scott, 87), Kirby (Toone, 79), Walsh, Hemp – White (Russo, 57). Antrenor: Sarina Wiegman.

Suedia: Lindahl – Ilestedt (Andersson, 55), Sembrant (Bennison, 76), Eriksson, Glas – Angeldahl (Seger, 51), Asllani (căpitan), Bjorn – Rolfo, Blackstenius (Hurtig, 76), Jakobsson (Rytting Kaneryd, 52). Antrenor: Peter Gerhardsson.