6.5 C
Londra

Fetele Angliei au început cu dreptul EURO 2022

În meciul de deschidere a Campionatului European de fotbal feminin, EURO 2022, disputat miercuri seară pe stadionul Old Trafford din Manchester, în faţa a 68.871 de spectatori, un record pentru această competiţie, selecţionata Angliei a învins la limită, cu scorul de 1-0 (1-0), reprezentativa Austriei.

„Leoaicele” au marcat golul victoriei în minutul 17, prin Beth Mead, jucătoarea echipei Arsenal Londra.

Meciul dintre Anglia şi Austria s-a disputat în cadrul Grupei A a EURO 2022, din care mai fac parte naţionalele Norvegiei şi Irlandei de Nord, care se vor înfrunta joi, pe St Mary’s Stadium din Southampton.

Vineri sunt programate primele partide din Grupa B, Spania – Finlanda şi Germania – Danemarca, sâmbătă se va da startul în Grupa C, cu jocurile Portugalia – Elveţia şi Olanda – Spania, în timp ce duminică se vor disputa meciurile Belgia – Islanda şi Franţa – Italia, în Grupa D.

Primele două clasate în cele patru grupe se califică în sferturile de finală (20-23 iulie).

Semifinalele vor avea loc pe 26 şi 27 iulie, în timp ce finala celei de-a 13-a ediţii a Campionatului European de fotbal feminin se va disputa în data de 31 iulie, pe stadionul Wembley din Londra.