11.3 C
Londra

Theo Dan, vedetă în UK

Rugbystul de origine română Theo Dan a marcat primul său eseu pentru Saracens, echipă aflată pe primul loc în Gallagher Premiership.

În vârstă de 22 de ani, Theo Dan este fiul unor părinți imigrați în Marea Britanie din România. Acesta este primul său eseu marcat în Gallagher Premiership.

Saracens au câștigat de o manieră dramatică, 20 – 19 cu Bristol printr-un eseu marcat în ultima acțiune a meciului cu Bristol Bears din campionatul de rugby al Angliei.

Liderii – Saracens și lanterna roșie a Gallagher Premiership – Bristol Bears, s-au întâlnit pe stadionul StoneX din nordul Londrei în care oaspeții au condus până în final când, cu cronometrul în roșu, Saracens au marcat un eseu în colț prin aripa sud-africană  Francois Hougaard care debuta cu acest prilej în echipa gazdelor, care a smuls o victorie in extremis.

Lipsiți de șapte jucători convocați la lotul echipei Angliei pentru Turneul celor Șase Națiuni care debutează săptămâna viitoare, și privați de alți câțiva titulari de bază, Saracens au fost dominați la toate capitolele de o echipă impulsionată de  excelentul centru internațional fijian Semi Radradra.

Oaspeții au condus la un moment dat cu 14 – 3, dar în minutul 57 la un maul de margine la cinci metri de terenul de țintă al oaspeților, talonerul Theo Dan a marcat eseul care avea să relanseze Saracens în meci. Bristol au mai marcat un eseu și conduceau cu 19 – 10 în minutul 70, dar Saracens marcat două eseuri întorcând rezultatul de manieră dramatică, obținând victoria cu 20 – 19.

În clasament conduc în continuare Saracens cu 56 de puncte, urmați de Sale cu 48 și Exeter cu 34, scrie RFI.